Розшифровка маркування нержавіючої сталі за ГОСТ


Числа та літери у позначенні за ГОСТ визначають хімічні елементи у сплаві та їх кількість у відсотках. Наприклад, марка нержавіючої сталі 12х18н10т. Цифра спочатку означає кількісний вміст вуглецю в сотих частках відсотка. Якщо в марці першої цифри немає, це означає, що вуглецю в сплаві більше 1%. Літера означає легуючий елемент, а наступне число вказує на його кількісне утримання у відсотках. Так, х18 означає, що в даному сплаві 18% хрому. Літери без наступної цифри означають, що кількість даного елемента становить менше 1,5%. У цьому металі це Т – титан.

Приклад розшифтовки марки нержавіючої сталі по ГОСТ

Літера / Маркування Хімичний елемент
Г марганець Mn
С кремній Si
Х хром Cr
Н нікель Ni
Д мідь Cu
А азот N
Ф ванадій V
Б ніобій Nb
В вольфрам W
Е селен Se
К кобальт Co
Л берилій Be
М молібден Mo
Р бор B
Т титан Ti
Ю алюміній Al
Ц цирконій Zr
П фосфор P
Ч рідкісноземельні метали  

Розшифровка маркування за системою AISI


У системі AISI продукція з нержавіючої сталі позначається трьома цифрами. У деяких випадках додають літери. Перша цифра означає клас сталі. 2 та 3 це аустенітний клас, 4 – феритний або мартенситний. Наступні цифри – це порядковий номер у групі. Літери позначають особливості нержавіючої сталі:

L – вміст вуглецю у сплаві менше 0,03%;

S - вміст вуглецю менше 0,08%;

N – до сплаву доданий азот;

LN - вміст вуглецю низький і доданий азот;

F – висока концентрація фосфору та сірки;

Se - до сплаву доданий селен;

В – доданий кремній;

Cu – додана мідь.

Найуніверсальніша серія нержавіючих сталей, чиї експлуатаційні властивості забезпечують широке застосування.

Сталь AISI 304 (08Х18Н10, 08Х18Н9)


Використовується практично у всіх галузях промисловості. Хімічний склад роблять її найбільш підходящою для застосування в харчовій індустрії (харчова нержавіюча сталь). Легко піддається зварюванню, має гарну корозійну стійкість в агресивних середовищах.

AISI 316 (10Х17Н13М2)


При додаванні до 304-ї нержавіючої сталі молібдену (Mo) — виходить сталь 316. Додавання молібдену підвищує корозійну стійкість і здатність до збереження властивостей в агресивних кислотних середовищах, а також при високих температурах. Ця сталь дорожча за 304-у, використовується в хімічній, нафтогазовій та суднобудівній промисловості.

AISI 316T (10Х17Н13М2Т)


Містить невелику кількість титану (Ti), що підвищує міцність матеріалу, що робить його стійким до високих температур, а також іонів хлору. Застосовується в зварних конструкціях, для виготовлення лопатей газових турбін, харчової та хімічної промисловості.

Стали AISI 316 і 316Тi — покращений варіант AISI 304, з підвищеною стійкістю до антикорозії і до впливу агресивного середовища.

AISI 321 (08Х18Н10Т, 12Х18Н10Т)


Характеристики стали визначаються підвищеним вмістом титану. Легко піддається зварювальній обробці, стійка до температури до 800 °С. Застосовується при виготовленні безшовних труб, трубопровідних фітингів, фланців, трійників, відводів та переходів.