Підбір діаметра труби зовнішньої каналізації

Згідно з Санітарними Нормами та Правилами (СНіП), для різних типів каналізаційних мереж можна використовувати труби, які мають мінімальні розміри:

- для стоку виробничих та побутових вод усередині кварталу – 150 мм;
- для вуличних каналізаційних мереж – 200 мм;
- для квартальної мережі, що відводить дощові води – 220 мм;
- для вуличних зливових мереж – 250 мм;
- для мереж, що виводять під напором мул – 150 мм.

Вибір товщини труби зовнішньої каналізації

Існують три класи міцності каналізаційних труб:

1. Легкі труби (SN2) витримують тиск до 630 Па та мають товщину стінок до 2,3 мм. Вони використовуються для внутрішнього використання в квартирах і укладаються на маленьку глибину (до 2 м). Такі труби встановлюються там, де не очікуються значні навантаження, наприклад, під газоном, квітником, пішохідною зоною та інших місцях, де немає автомобільного руху.

2. Труби середньої тяжкості (SN4) мають товщину стін від 2,5 до 12,3 мм і витримують тиск від 600 до 800 Па. Вони можуть використовуватись для прокладання під дорогами з невеликим навантаженням на глибину від 2 до 6 м.

3. Тяжкі труби (SN8) з товщиною стінок від 3,2 до 15,3 мм витримують навантаження від 800 до 1000 Па. Вони призначені для прокладання під дорогами з інтенсивним рухом та будинками. Максимальна глибина прокладання таких труб складає 8 метрів.

Глибина прокладання каналізаційних труб

Глибина прокладання каналізаційних труб повинна враховувати кліматичні умови, тип ґрунту та вагу навантаження на місці прокладання. Зазвичай вважається достатньою глибина 80-100 см. Виведення з будівлі можна робити на глибині 0,5 м, а якщо глибина інша, то трубу слід утеплювати скловолокном або іншим утеплювальним матеріалом. Вхід каналізаційної труби у вигрібну яму повинен бути не менше 1 м глибини, щоб уникнути промерзання.

Процесс укладання труб

При укладанні зовнішньої каналізаційної системи слід дотримуватися нахилу в межах 1-2 см на кожні 1 метр (детальніше тут). Оскільки каналізаційні труби без напору не мають внутрішнього тиску, необхідно ретельно ущільнити ґрунт навколо них, щоб уникнути пошкоджень.

Для запобігання пошкоджень труб від ґрунту рекомендується мати під трубою пісок до 20 см і  після укладання труби засипати пісок товщиною 15-20 см зверху і з боків та плотно ущільнити його.

Мінімізуючи кількість поворотів і з'єднань під час прокладання трубопроводу, ви забезпечуєте більшу надійність роботи системи.Ревізійні колодязі

З'єднання та повороти можуть стати слабкими місцями системи, і неналежне їх встановлення може спричинити протікання каналізації та створити додатковий опір для рідких та твердих відходів.

Напрямок розташування труб, як горизонтальних, так і вертикальних, має бути відповідним напрямку руху стічних вод.

Уcтановка ревізійних колодязів 315 мм, 425 мм 

Колодязі потрібно встановлювати на поворотах в збірних вузлах і на місцях перепаду глибини каналізаційної системи. Також їх слід встановлювати на прямій ділянці труби на відстані від 5 до 25 метрів.

Перевірка

Перевірка системи зводиться до простої процедури - проливання трубопроводу водою з використанням достатнього об'єму рідини, перевірити, щоб цей же літраж води витік. Якщо виявлено протікання, необхідно розібрати з'єднання та знову зібрати його. У випадку, якщо ця маніпуляція не вирішує проблему, можна спробувати задіяти силікон для герметизації з'єднання.

Забороняється

Не допускається з'єднання каналізаційних труб із різних матеріалів, оскільки вони мають різні коефіцієнти теплового розширення, що може спричинити пошкодження труб.