У парових системах часто потрібна наявність пари з різними тисками. Один парогенератор може обслуговувати кілька споживачів, яким потрібні різні параметри теплоносія. Крім того, для нормальної роботи системи необхідно підтримувати постійний тиск в основному трубопроводі, навіть при витраті пари, що змінюється, викликаному потребами і конденсацією. Для забезпечення всіх необхідних умов функціонування системи та підтримки постійного зниження тиску на паровій магістралі встановлюються регулятори тиску.

Існують такі види регуляторів тиску залежно від їх призначення:

- редукційні клапани (редуктори чи регулятори тиску після себе);

- Перепускні клапани (регулятори тиску до себе);

- Регулятори перепаду тиску.

Регулятор тиску після себе


встановлюються перед кожним пароспоживачем і знижують тиск пари до заданого значення, а також підтримують його на необхідному рівні за будь-яких змін у системі. Перед редукційним клапаном необхідно встановити фільтр грубої очистки, сепаратор, конденсатовідвідники, запобіжний клапан та запірну арматуру.

Весь вказаний комплект обладнання називається редукційною установкою. Важливо, що такої обв'язки нормальна робота редуктора неможлива. Редуктори є примхливими пристроями, які схильні до механічної ерозії та швидкого зносу під впливом вологої пари, що протікає через них з високою швидкістю. Тому використання редукційного клапана без відповідного обладнання економічно невигідне через часті поломки. Також самостійне встановлення редуктора без обв'язки може призвести до різних негативних наслідків, таких як пошкодження пароспоживача через швидке зростання тиску при протіканні теплоносія або виникнення гідроударів на початку розбирання пари через утворення конденсату між редуктором і відсічним клапаном. Редукційна установка дозволяє вирішити ці проблеми та забезпечує нормальну роботу як редуктора, так і пароспоживача.

Перепускні клапани


призначені для вирішення проблем, пов'язаних із підвищеним тиском теплоносія у трубопроводі. Вони відкриваються при перевищенні заданого тиску та зливають частину робочого середовища в атмосферу. Перепускні клапани аналогічні запобіжним клапанам за своїм призначенням, але мають одну істотну відмінність. Запобіжний клапан призначений для захисту обладнання та автоматичного скидання теплоносія при аварійному підвищенні тиску, в той час як перепускний клапан працює в постійному режимі і впливає безпосередньо на процес у трубопроводі. Використання перепускних клапанів дозволяє плавно та рівномірно знижувати надлишковий тиск теплоносія, що значно знижує втрати тепла.

Принцип роботи перепускного клапана є досить простим. При збільшенні тиску на вході клапан відкривається і випускає через себе частину пари, при цьому тиск до клапана залишається незмінним.

Регулятори перепаду тиску


дозволяють підтримувати постійний перепад тиску шляхом урівноваження сили, що діє на мембрану або пружну пружину пристрою. При зміні умов у трубопроводі та відхиленні параметрів від заданих значень механізм порушується, внаслідок чого затвор переміщається у потрібному напрямку. Це призводить до зміни площі проточного отвору і, отже, зміни витрати теплоносія. Таким чином досягається необхідний перепад тиску.

Основною перевагою регуляторів перепаду тиску є можливість підтримки постійної витрати теплоносія на окремих ділянках парової системи та точніше регулювання температури. Крім того, деякі моделі пристроїв дозволяють підтримувати постійний тиск пари як до, так і після регулятора.