Ця проблема може виникнути як в побутовому обладнанні, так і в промисловості. Що робити в цьому випадку? Найголовніше, не докладати надто багато зусиль, щоб не зламати ручку або зламати деталі крана, або й корпус крана. Не можна братися за ручку крана плоскогубцями, важелями будь-якого роду. Потрібно відкрутити гайку кріпленням ручки, зняти ручку, і за допомогою інструменту - щипцями або ключем без особливих зусиль взятися за лиски, які є на вісі крана, і повертати кран на відкривання - закривання. Спочатку амплітуда коливань буде невеликою, потім більше, і за кілька хвилин (до 10) ви зможете закрити і відкрити кран, повернувши ручку до упорів. Поставте рукоятку назад, і продовжуйте користуватися краном. Ця процедура може врятувати кран у 90% випадків.
Останній способ відремонтувати кульовий кран. Якщо ця робота не допомогла закрити (відкрити) - кран, все одно потрібно спробувати врятувати кран подальшою маніпуляцією. Відкрутіть гайку кріплення ручки крана. Зніміть ручку крана. Відпустіть гайку (гранбуксу) на вісі-штоку крана на третину - половину повороту. Ця гайка натискає на ущільнення крана, зроблене з пластика PTFE. І знову постарайтеся «розкачати» кран - прокручуйте кулю крана без великих зусиль, поступово, до упорів відкритого і закритого положення за допомогою ключа, або ручки крана. Якщо ручка не доходить до упорів знову, відкрутіть гранбуксу повністю, і вилийте навколо штока рідину для видалення іржі з металевих поверхонь і запобігання прилипання механізмів, скажімо, WD-40. Підждіть декілька хвилин. Спробуйте ще раз "розкачати" кран. Зазвичай допомагає. Якщо ні, замініть кран.
Які причини заклинювання кульового крана?
Основною причиною є наявність на кулі, навколо кулі, і в механізмі обертання кулі іржі, наростів, різного осаду. Це результат твердості пропускаємої води і наявності у воді різних домішок. Це також наслідок того, що кран довго не провертався. Що робити, щоб кульовий клапан працював довго без проблем?
- Якість кульового крана. Потрібно використовувати кран високої якості (звичайно, цей кран дорожчий). По-перше, куля крана повинна бути виконана не з чорного металу - сталі. Корпус крана повинен бути бути масивним і з максимально товстими стінками. Матеріал корпусу може бути виготовлений з латуні, силуміну або інших легких сплавів. Найкращим вважається корпус з бронзи.
- Періодично потрібно провертати кульовий кран. Відкрийте — закрийте. І так кілька разів, поки не досягнете вільного, без особливих зусиль провороту ручки крану до упорів. Частота цього обслуговування - залежно від місця розташування крана. Наприклад, у системі опалення приватного будинку, де замкнута система, в якій майже немає кисню - можна раз на рік «прогнати» крани. В системі багатоквартирного будинку – один раз в сезон. У системі питного водопостачання, кожні півроку. У системі водопостачання, де дуже жорстка вода - частіше, можливо, раз на три місяці, а може і частіше, якщо це можливо.
- Не відкривайте наполовину кульовий кран. Не всі напевно знають, що кульові крани не являються регулювальними кранами. Ці крани справно експлуатуються тільки в закритому (відкритому) положенні, з ручкою, повернутою до упору. Відповідно, якщо відкрити кран, скажімо наполовину, то можна сказати, що в недалекому майбутньому кран може вийти з ладу. Це тому, що при частково відкритому крані іржа і жорстий осад з'являються на перекриваючій поток води кулі, так і на ущільнюючому пластиковому кільці. При подальших поворотах куля і кільця зношуються. Це призводить до витоку, заклинювання крана. Ущільнення може деформуватися, і запобігти повороту кулі. Якщо куля знаходиться в правильному положенні, ущільнювачі вільні від деформації від тиску води, і можуть використовуватися дуже довго. Коли кран повністю відкритий або закритий, поява небезпечного наросту неможлива. Тому необхідно дотримуватися рекомендацій виробників кульових клапанів, і використовувати кульовий клапан або у повністю «відкритому», або у «закритому» положенні. см Регулювання шаровим краном