Засувки відрізняються від інших типів запірної арматури тим, що мають плоский затвор, який закріплений на різьбовому штоку і переміщається в площині, перпендикулярній осі потоку. Засувки можуть мати різні затворні конструкції, такі як клин, шибер, паралельний однодисковий або дводисковий, і можуть бути виконані з різних матеріалів, таких як чавун, сталь або латунь. Крім того, засувки можуть бути оснащені різьбовим штоком зі сталі, маховиком, приводом редукторним або електроприводом.

Клинова засувка


задвижка с обрезиненным клином Зеткама 111Одним із найпоширеніших типів засувок є клинова засувка. Вона часто випускається у повнопрохідному виконанні з невисувним штоком і може мати жорсткий, складний або пружний клин, що допускає деформацію його кута. Для забезпечення щільності перекриття потоку можуть використовуватися ущільнення метал/метал або гума/метал, залежно від того, чи є гумовий клин. Клинові засувки можуть бути виконані в різьбовому або фланцевому виконанні та широко використовуються на технологічних та магістральних трубопроводах, а також у системах з високою температурою та тиском робочого середовища. У Європі клинові засувки часто використовують у системах господарсько-питного водопостачання.

Паралельна засувка


параллельная задвижка 30с41нжЩе її називають дводискова паралельна засувка, що виготовляється з корпусом у фланцевому виконанні, який може бути виконаний з чавуну або сталі, і існує у двох варіантах - з висувним або невисувним штоком. Для досягнення щільності перекриття потоку використовується ущільнення металу/метал між запірним елементом і корпусом.

Паралельні засувки ефективно працюють при малих тисках води, зазвичай трохи більше 10 бар. Раніше паралельна засувка 30ч6бр використовувалася як основна запірна арматура у вітчизняних інженерних системах, проте згодом була замінена кульовими кранами та дисковими затворами.

Шиберна засувка


шиберная задвижкаШиберна засувка, також відома як ножова, добре зарекомендувала себе в системах, де використовуються сипкі, густі та в'язкі робочі середовища. Вона широко застосовується в системах водовідведення, хімічної та харчової промисловості. Шиберні засувки випускаються у міжфланцевому виконанні, що дозволяє їм мати низьку металомісткість і, отже, відносно низьку ціну.

Пристрій засувок цього передбачає повнопрохідне виконання з безсальниковим ущільненням штока. Завдяки своїй конструкції шиберні засувки забезпечують дуже надійне та герметичне перекриття потоку, але можуть бути використані лише за невисоких тисків. Корпус ножової засувки може бути виготовлений з чавуну, сталі або нержавіючої сталі, а ущільнення та сідло ножа залежать від робочих параметрів та можуть бути виконані з різних полімерних матеріалів.

Матеріал корпусу засувки


Виготовляють засувки з різних матеріалів, включаючи чавун (засувка 30ч6бр), сталь (засувка 30с41нж), латунь та бронзу. Засувки з латуні та бронзи виготовляються у муфтовому виконанні з умовним діаметром до 50 мм, але їх використання вкрай рідко. Сталеві та чавунні засувки випускаються у фланцевому та міжфланцевому виконанні та широко застосовуються.

Чавунні засувки


підходять для вирішення більшості завдань загальнотехнічного призначення та використовуються на ділянках з тиском менше 10 бар. Однак чавун тендітний, тому чавунну засувку необхідно захищати від зусиль кручення, розтягування, стиснення та вигину від приєднаних трубопроводів.

У системах опалення та водопостачання чавунні засувки останнім часом стали використовуватися значно рідше, але вони залишаються популярними в парових системах та на трубопроводах з в'язкими середовищами та стічними водами. Найпопулярніші розміри засувка Ду 50, Ду 80, Ду 100.

Сталеві засувки


встановлюються на трубопроводах з високими параметрами робочого середовища та високими вимогами до надійності. Вони широко застосовуються на високотемпературних джерелах тепла та зовнішніх мереж теплопостачання. Засувки з нержавіючої сталі муфтові розміром від 1/2" до 2" використовуються в агресивному середовищі, де висуваються великі вимоги до гігієни. Латунні засувки муфтові застосовують у водопостачанні. Також обмежуються розмірами Ду 50 .

Управління засувкою


Механічні засувки діаметром умовного проходу до 150 мм керуються за допомогою маховиків, тоді як для засувок більшого діаметра використовуються редукторні приводи.

У разі автоматизації технологічних процесів, дистанційного керування, великих діаметрів умовного проходу (500 мм і більше) або розташування у важкодоступних місцях застосовуються засувки з електроприводом.

Для відкриття засувки з електроприводом потрібна велика кількість обертів, що дозволяє використовувати електроприводи малої потужності, але унеможливлює швидке відкриття або закриття. Це обмежує можливість застосування такого типу електропривод у системах, де потрібне швидке відкриття води, наприклад у пожежогасінні.

Механізм відкриття засувки.


Важливий параметр, який накладає обмеження щодо можливості застосування засувки в обмеженому просторі. Як правильно монтувати засувку

Основний принцип роботи засувок полягає у поступальному переміщенні затвора вздовж напрямних, які передбачені в корпусі засувки та розташовані перпендикулярно до осі трубопроводу. Конструктивна відмінність засувок від запірної арматури інших типів полягає саме у цьому.

Існують два типи засувок: з висувним штоком та з невисувним штоком.

У засувки з висувним штоком у плоскому затворі нерухомо зафіксований різьбовий шток, який утворює робочу пару з гайкою у відповідь, закріпленою на маховику. Маховик може обертатися навколо своєї осі та осі штока. Обертання маховика через закріплену в ньому гайку перетворюється на поступальне переміщення штока і відповідно затвора. У крайньому нижньому положенні затвор повністю перекриває потік, а крайньому верхньому положенні повністю відкриває його, переміщаючись в камеру розташовану за периферією потоку. Шток при цьому здіймається над маховиком.

У засувки з невисувним штоком різьбовий шток жорстко закріплений на маховику, а гайка у відповідь нерухомо зафіксована в корпусі затвора. Обертання маховика і штока через різьбову гайку перетворюється на поступальне переміщення затвора. У крайньому нижньому положенні затвор повністю перекриває потік, а крайньому верхньому положенні переміщається в камеру, розташовану за периферією потоку. Шток при цьому переміщається всередину затвора.