Навіть у найтепліших місцях спостерігається похолодання, коли температура на тривалий період опускається нижче нульових градусів. Ґрунт може замерзнути, і вода замерзне за цієї температури. Якщо трубопроводи не ізольовані, у каналізаційних каналах може утворитися льодяна  заглушка, що може призвести перекриття трубопроводу. Замерзання води, найчастіше відбувається, коли тверді частки присутні в стічних водах, і коли відбувається застій води.   Льодова пробка в трубі може утворюватися швидко, навіть в одну холодну ніч. Ліквідація аварії може зайняти багато часу, зусиль, і, зрештою, багато грошей, щоб впоратися з надзвичайною ситуації. Через це одним із способів захисту системи від замерзання є ізолювати трубопровід під час монтажу.

Необхідно ізолювати трубопровід у таких випадках.

1. Коли трубопровід з якихось причин прокладається на незначній глибині, менше глибини промерзання ґрунту. Недостатню глибину прокладання труб бажано уникати. Потрібно з'ясувати глибину промерзання ґрунту у вашому регіоні та прокопати траншею більшої глибини. Якщо конструкція житла або рельєф не дозволяють копати траншею достатньої глибини, доведеться трубу утеплювати. Бажано витримати рівномірний ухил труб, щоб уникнути застою води в окремих місцях для зниження ймовірності замерзання.

2. Утеплювач для каналізаційних труб потрібен, якщо через конструктивні особливості виробничого приміщення або житла не було можливості виконати самопливну систему, і застосовується насос для перекачування стоків. При вимиканні насоса може утворитися застій води, яка може замерзнути, і утворюється крижана пробка, яку насос не зможе виштовхнути, і тоді насос може вийти з ладу або розірве трубу.

3. Якщо діаметр зовнішнього трубопроводу 110 мм., чи менше. У таких трубопроводах вода замерзає дуже швидко, у тому числі коли септик знаходиться недалеко.

4. Якщо у воду потрапить бруд, коли утворюється потік із льоду та сміття, який буде складно змити водою з житла.

5. Також бажано утеплювати вентиляційну систему каналізації. При вентиляції утворюється конденсат, який при морозі перетворюється на рідину, може стікати донизу, і утворювати неприємні запахи.

Які частини трубопроводу найбільш схильні до замерзання.

       Найчастіше стоки можуть замерзнути на стиках труб та поворотах. Також можуть часто замерзнути ділянки труби на виході з будинку – у місці з'єднання внутрішньої та зовнішньої каналізації. У деяких випадках це місце знаходиться практично на відкритому повітрі, і його потрібно обов'язково утеплити. Також, якщо застосовується насос для перекачування каналізації, потрібно вихід стоків також ретельно ізолювати. Також підлягає утепленню місце скидання стічних вод у загальну систему каналізації або септик. У цих місцях вода може знижувати швидкість протоки, що може прискорити її замерзання.

 Які засоби утеплення каналізаційних труб.

Найпоширенішими методами утеплення каналізаційної труби вважаються:

• інженерний спосіб, при якому проводять підготовчі розрахунки та укладають трасу глибше, ніж промерзає ґрунт у регіоні будівництва;

•активний спосіб - підігрів труб електроенергією, з використанням спеціального кабелю, що гріє;

теплоізоляція - використання всіляких

 утеплювачів штучного походження, або природного керамзиту.

      Будь-який метод містить плюси та мінуси.

 

Монтаж каналізації нижче за глибину замерзання землі.

      Цей спосіб запобігання замерзанню кращий, але не завжди найдешевший. Обмеження можуть бути за довжиною трубопроводу, ухилом, плануванням ділянки, через великі витрати на монтаж труби таким способом.

Теплоізоляційні матеріали

Є велика кількість різних теплоізоляційних матеріалів, які можна застосувати для утеплення труб.

Спінений поліетилен.

     Для підвальної будівлі найбільше підходить спінений поліетилен. Але його невисока щільність неефективна у ґрунті.

Мінеральна вата.

     Найпоширеніший утеплювач, але не найзручніший при утепленні труб у ґрунті. При намоканні в ґрунті втрачає власні властивості, внаслідок цього потрібно потурбуватися про гідроізоляцію. У сухому приміщенні це зручний варіант.

Пінофол.

     Часто застосовують для ізоляції труб у ґрунті. Має хороші теплоізоляційні характеристики, вирішує проблему гідроізоляції, коштує недорого.

Керамзит.

    Спінений матеріал з глини, може використовуватися як утеплювач. Спочатку насипають шар під труби. Потім укладають поверх труби. Згодом труби обсипаються керамзитом, після цього укладається грунт та трамбується. Керамзит не боїться води, тому вважається хорошим варіантом для утеплення каналізації.

Шкаралупа з пінополістиролу.

      Найменша товщина 25 мм, максимальна 100 мм. Є гарним утеплювачем. Запобігає замерзанню трубопроводів під час прокладання системи на мінімальній глибині. При укладанні шкаралуп встик місця стику змотують скотчем, щоб не відбулося зсуву шкаралуп при засипанні ґрунтом. Бажано захистити від гризунів металевою сіткою з невеликими отворами.

Пінополіуретанова шкаралупа.

       Пінополіуретан не сприйнятливий до води. Час використання близько 25 років. Виготовляється у вигляді сегментів або половини утеплювача труби, які мають замки. Одягаються на трубу, закріплюються скотчем. Бажано застосовувати шкаралупи із шаром фольги.

 Базальтова шкаралупа.

     Утеплення проводиться шкаралупами з базальтової вати, що охоплюють трубу. Можуть виготовлятися у вигляді сегментів чи половинок. Потрібен захист від вологи. Прокладають у цегляних, бетонних коробах. Шкаралупи монтують із невеликим зміщенням по довжині. За потреби підрізають ножем. Кріпляться шкаралупи дротом. Бажано шкаралупи зверху покрити гідроізоляцією.