Вогнегасники – це переносні чи пересувні пристрої, призначені для гасіння вогнища пожежі за рахунок випуску вогнегасної речовини. Вогнегасними речовинами можуть бути піна, вода, хімічні сполуки у вигляді порошку, інертні гази. Всі вогнегасники працюють за одним принципом – у робочому балоні знаходиться протипожежна речовина, яка під дією тиску випускається через сопло та сприяє гасінню вогню. Є кілька характеристик, якими визначають тип вогнегасника і спосіб його застосування.

    Першим вогнегасником вважається вогнегасник Захарія Грейла, винайдений 1715 року у Німеччині. Це була невелика бочка, заповнена 20 літрами води, в яку вбудовували невелику кількість пороху та запалу. Під час пожежі запал запалювали, а бочку кидали у вогонь. Бочка вибухала і гасила вогонь. Перший патент на вогнегасник отримали в 1863 році.

     Вогнегасником називають пристрої циліндричної форми – балони. Вони оснащені пристроями запуску вогнегасника та насадками, що формують струмінь речовини, що гасить полум'я. Ця речовина виділяється з вогнегасника під високим тиском. Вогнегасники використовуються для гасіння пожежі на початку займання, поки полум'я не змогло поширитися на значну площу.

 

       Класифікація вогнегасників.

 

       Вогнегасники класифікуються за видом вогнегасної речовини на:

- Повітряно-пінний (ОВП-рус.; ВВП - укр.)

- вуглекислотний (ОУ-рус.; ВВК - укр.)

- порошковий (ОП-рус.; ВП - укр.)

- водний (ОВ-рус.; ВР - укр.)

    Вогнегасники за призначенням поділяються на види залежно від заряджених вогнегасних речовин:

- для гасіння твердої паливної речовини (класи пожеж А);

- для гасіння рідкої паливної речовини (класи пожеж В);

- для гасіння газоподібної паливної речовини (класи пожеж С);

- для гасіння металів та металовмісної речовини (класи пожеж Д);

- для гасіння електропристроїв, що знаходяться під струмом (класи пожеж Е).

 

  Табл.1. Типи вогнегасників.

 

Тип

Рідинний

Порошковий

Вуглекислотний

Повітряно-пінний

Вогнегас ник

ОВ-1(3)

ОВ-8

ОП-5

ОП-8

ОП-2

ОУ-5

ОУ-3

ОУ-10

ОВП-4

ОВП-8

ОВП-40 (ОВП-50)

Опис

 Вогнегасні засоби складаються з води та водних розчинів хімічно активних речовин. Може використовуватися поверхнево активна речовина.

Порошок загального та спеціального. призначення. Основою порошку є мінеральна сіль. Також додано речовину для виключення зволоження та комкування порошків.

Вогнегасною речовиною є вуглекислота. При розпорошенні вона збільшується в об'ємі в 400 разів, при цьому утворюється газ. Температура знижується до -70 оС.

Вогнегасний засіб - піна, яка виходить при реакції води з хімікатами або також і при механічному впливі на реакцію водного розчину.

 Види використання

Може використовуватись лише при плюсовій температурі. Застосовуються для гасіння твердої речовини, що горить.

Є найуніверсальнішим. Може бути використаний при всіх типах пожеж.

При боротьбі з пожежами в приміщенні, де небажано використовувати воду.

Призначений для гасіння середньої пожежі. Не рекомендується використовувати для гасіння речовини, що підтримує горіння без кисню.

 Класи пожеж

A, B

A,B,C,E

B,C

A,B,C

 

   Можна зробити висновок, що найбільш популярним в даний час є порошковий вогнегасник, який успішно гасить пожежу будь-якого класу. Для використання при пожежах класів A, B, C найбільше підходить вуглекислотний і повітряно-пінний вогнегасник. Водні вогнегасники використовуються для гасіння лише простих пожеж.

 

     Як визначити необхідну кількість вогнегасників та їх обсяг.

 

     Для правильного розрахунку кількості вогнегасників та визначення маси вогнегасної речовини необхідно знати такі відомості про будівлю:

• категорія пожежної безпеки будівлі;

• характери та ступінь горючості, що зберігаються в приміщенні речовини та матеріалу;

• площа приміщення;

• вид обладнання, що використовується для виробництва та виконання технологічних процесів.

     Зазвичай розрахунок потреби в порошкових та вуглекислотних вогнегасниках ґрунтується на наступних даних: - необхідно забезпечити один кілограм речовин, що гасять на 25 м2 площі об'єкта. Необхідно врахувати, що відстань до можливого вогнища пожежі не може перевищувати 20 метрів для житлового та громадського об'єкту та 40 метрів для виробничої будівлі.

 

Розрахунок обсягу вогнегасників у будівлі з автоматичною системою гасіння пожежі.

 

Якщо в приміщенні є автоматична система гасіння пожежі, розрахункову кількість можна зменшити наполовину. Для порошкового та вуглекислотного вогнегасника розрахунок обсягу залежить від категорії пожежної безпеки – 8-10 л. на 400 м2 з категорією В, та на 800 м2 з категорією Г.

    Для кожного об'єкта необхідну кількість вогнегасників визначають окремо.

Вогнегасники розміщують у всіх громадських та виробничих будівлях та спорудах. Також, бажано розміщувати їх у кожному житловому приміщенні – будинку, квартирі.

Вогнегасники ОП-1, ОП-2 купують переважно для автомобілів.

Вогнегасники ОП-5 та ОП-9 купують для магазинів, складів, офісів і т.д.

     Точнішу інформацію про підбір кількості вогнегасників ви зможете дізнатись у Наказі Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 №25.

    

Правила розміщення вогнегасників.

 

    Розмістити вогнегасники необхідно на видному місці, поруч із місцем виходу з приміщення, у коридорі, проході на висоті не вище 1,5 метрів. Вогнегасники позначають спеціальним знаком. Розміщувати їх потрібно в місцях, що унеможливлюють попадання на вогнегасник прямого сонячного світла, а також нагрівання від приладів опалення та обігріву.

     Кожне приміщення унікальне, і може мати свою причину виникнення пожежі. Необхідно передбачити всі ризики, які можуть бути у приміщенні, поставити потрібні вогнегасники, перевірити вміння користуватись вогнегасниками персоналом.

Вогнегасники у приймальних, вестибюлях.

    У приймальних, вестибюлях та входах часто багатолюдно, це місце є найжвавішим у будівлі, і, відповідно, там дуже високий ризик пожежі.

Вогнегасник у коридорі.

    Коридор та сходи є головними місцями, що забезпечують доступ до приміщень будівлі. За ними забезпечується аварійний шлях евакуації у разі пожежі.

Вогнегасник в офісі.

    Головний потенційний пожежний ризик у сучасному офісі – це наявність великої кількості робочих місць, що мають електричне обладнання: комп'ютери, принтери тощо.

Вогнегасники на кухні

    Кухня має безліч пожежонебезпечних зон із високою температурою. Також у кухні є велика кількість легкозаймистих речовин, які розташовуються в обмеженому обсязі, на обмеженому просторі. При цьому ризик виникнення пожежі збільшується.

Вогнегасники у лабораторії.

    У лабораторіях можуть бути різні легкозаймисті речовини. Тому необхідно, щоб усі співробітники лабораторії знали про всі ці речовини та способи їх гасіння. Необхідно звернути увагу на наявність різних видів вогнегасників для гасіння різних горючих речовин.

   Устаткування складів вогнегасниками.

     Площа складів зазвичай більша, ніж площа інших приміщень. Також у складах сконцентровано велику кількість товарів, деякі з яких можуть бути легкозаймистими. Тому рекомендується встановлювати в складах потужні вогнегасники для охоплення великого простору. Необхідно передбачити всі ризики і переконатися, що приміщення має захист.

      Використовуючи інформацію, отриману в цій статті, перевірте наявність вогнегасників у вашій будівлі, щоб їхня кількість відповідала площі вашої будівлі. Також перевірте класи вогнегасників, які можуть знадобитися для гасіння конкретного виду палива. Можливо вам потрібно мати кілька видів вогнегасників.

      Але наявність вогнегасників – це половина успіху. Якщо ваші співробітники не навчені користування пожежними засобами, вони можуть не впоратися з ним у потрібний момент, або може вийти з ладу.

      Купити вогнегасники у нас дуже легко, швидко і безпечно. Забезпечуємо зручні умови доставки. Будь то доставка до об'єкта або адресна в будь-яке місто України. Товар буде перевірений, правильно упакований, вчасно доставлений до транспортної компанії, і наступного дня він у Вас цілий і безпековий.

      Ми – перевірена компанія, з 2003 року платники ПДВ. Наші товари офіційно імпортовані в Україну, тож будете впевнені у правильності, своєчасності реєстрації ПДВ та інших бухгалтерських документів.

      Для зручності покупців ми постаралися відобразити всі суттєві технічні характеристики товарів, що представили їх у фільтрах, які розташовані зліва в каталогах товарів і на картках товарів. Ви можете користуватися ними для швидкого сортування потрібної номенклатури.

      Силами свого відділу логістики доставляємо товар Києвом та прилеглими містами та селищами. За допомогою спеціалізованих фірм відправляємо товари до Тернополя, в Чернігів, Черкаси, Харків, Полтава, Кропивницький, Івано-Франківськ, Житомир, Вінниця, Кривий Ріг, Одеса, Львів, Дніпро, Миколаїв, Суми.