Спочатку розглянемо принцип роботи розширювального бака. Розширювальний бак відіграє основну роль у контурі опалення і виконує три завдання:

        1. Підтримує тиск у системі опалення в допустимій межі для виключення у системі вакууму, пароутворення та кавітації.

       2. Компенсує коливання об'єму води, що відбувається внаслідок зміни температури.

       3. Створює резерв води, компенсуючи втрату води.

       У загальному випадку система опалення є замкнутим закритим контуром, в якому джерелом тепла є котел, а транспортує теплову енергію вода з температурою від 20 до 90 °C.

Відомо, що за такого перепаду температури об'єм води збільшиться на 4%. За відсутності розширювального бака, або його несправності, тиск у системі сильно змінюватиметься, і котел в результаті вийде на помилку по тиску в системі опалення.

       Розширювальна мембрана бака, що знаходиться усередині бака, необхідна для компенсації теплового розширення теплоносія. При тепловому розширенні теплоносій розширюється, тиск у системі збільшується, об'єм води збільшується, частина теплоносія перетікає в бак. У цьому випадку загальний тиск у системі змінюється незначно, і не призводить до аварійного скидання води через запобіжний клапан.

Перед початком розрахунків необхідно визначити об'єм води у системі опалення будинку. Допустимо, є триповерховий будинок площею 300 кв.м., з максимальними розрахунковими тепловтратами 30 кВт, об'ємом системи опалення 450 л. Розширення води становитиме 4% - 18 л. Багато хто пропонує об'єм бака 10% від об'єму системи опалення. Спробуймо уточнити цей обсяг.

       При роботі бак використовує не весь об'єм, а лише його частину, це називається коефіцієнт ефективності бака, який необхідно знати під час підбору.

Потрібно знати, де знаходиться верхня точка системи опалення. Припустимо, триповерховий будинок, і верхня точка системи опалення розташована на висоті 10 м. відносно бака. У цьому випадку статичний тиск у системі опалення становитиме 1 кг/ см2. Відповідно, тиск закачування повітря в розширювальний бак має дорівнювати статичному тиску плюс 0,2 кг/см2 запасу. Разом 1 + 0,2 = 1,2 кг/см2.

       Мінімальний тиск у холодній системі опалення повинен становити не нижче тиску зарядки бака +0,3 кг/см2.

Максимальний робочий тиск розігрітої системи опалення становить не більше 2,5 кг/ см2, так як при 3 кг/см2 на більшості котлів спрацьовує запобіжний клапан.

  Тобто, робочий тиск системи становитиме від 1,5 до 2,5 кг/см2.

Ефективність розширювального бака визначимо за такою формулою:

   Dk = (Pv - Ps) / (Pv + 1),

де Pv = 2,5 см2– максимальний тиск у системі;

Ps = 1,5 см2– мінімальний тиск у системі.

Відповідно, Dk = (2,5 - 1,5) / 2,5 + 1) = 0,29

Ефективність бака становить Dk = 0,29

Вважаємо об'єм бака з урахуванням коефіцієнта ефективності бака за формулою:

Vбак = Vсистеми х Kp / Dk

Vбак = 450 х 4% / 0,29 = 2,0

Отже, нам потрібний бак об'ємом 62,0 літра або 14% від об'єму системи опалення.

Підібрати розширювальний бак можете тут за допомогою фільтрів