Вартість комунальних послуг має тенденцію до зростання. Дехто ще пам'ятає часи, коли наявність лічильника води в квартирі була скоріше винятком і більшість побутових споживачів оплачували воду за нормами на людину. Такого запита, як лічильник води ціна, чи лічильник води купити не існувало в принципі. Зараз наявність водоміра у квартирі, будинку чи на комерційному об'єкті це норма. Ваше завдання, як споживача не помилитися з вибором та придбати якісний водяний лічильник, який підійде за параметрами, буде без поломок експлуатуватись весь заявлений термін служби. У цій статті постараємося в доступній формі просто розповісти про алгоритм купити лічильник води для квартири або будинку.
Давайте розглянемо основні типи лічильників води та їх характеристики.
Зазвичай лічильники води можна умовно розділити на три групи:
- Механічні - це найпопулярніший тип лічильників для води на ринку. Вони працюють на основі вимірювання споживання води шляхом обертання крильчатки під водяним натиском. Споживання води потім підсумовується спеціальним рахунковим пристроєм. Механічні лічильники прості в обслуговуванні та встановленні, не вимагають електроенергії. Єдиним недоліком може бути невелика похибка у вимірі споживання води, але в домашніх умовах це не є критичним.
- Ультразвукові - ці водоміри не вимогливі до складу води і більш надійні, ніж механічні лічильники. Однак, вони можуть бути чутливі до нальоту, бульбашок та електромагнітних хвиль.
- Електромагнітні - це лічильники води з високою точністю вимірювань, які не бояться забруднень води. Однак їх встановлення може бути складним, і вони можуть залучати металеві частинки в проході пристрою через електромагнітну силу. Крім того, не рекомендується встановлювати електромагнітні лічильники за умов високої вологості.
Який лічильник для води вибрати
Під час вибору лічильника води варто враховувати особливості різних типів приладів.
Механічні лічильники є найпоширенішим варіантом над ринком. Однак вони можуть працювати нестабільно за наявності механічних включень у воді або за впливу електромагнітного поля. Щоб уникнути цього, перед встановленням лічильника рекомендується встановити очисний фільтр та уникати розміщення електроприладів поруч із ним.
Існують і інші типи витратомірів, такі як ультразвукові, електромагнітні і резонансні, які мають більш високу функціональність, але коштують значно дорожче за механічні прилади. Вони можуть фіксувати показання вимірів у реальному часі, зберігати їх та забезпечувати більш точний облік споживання води. Однак вони також вимагають електропостачання, тому їхнє основне застосування пов'язане з промисловістю та виробництвом.
Якщо ви вибираєте механічний лічильник води, варто знати, що вони класифікуються на три групи. При виборі враховуйте особливості конкретного типу приладу та його відповідність вашим потребам.
Якщо ви шукаєте підходящий лічильник води для свого приватного будинку, то крильчасті лічильники з пропускною здатністю до 15 кубометрів на годину є оптимальним вибором для трубопроводів невеликого діаметру (до 100 мм). Турбінні лічильники підходять для водопровідних систем діаметром від 40 до 300 мм і можуть використовуватися як загальний лічильник для багатоповерхових будівель, а також для промислових потреб. Комбіновані лічильники, що поєднують у собі особливості крильчатих і турбінних, потрібні виміру витрати води, обсяг якої постійно змінюється. Прилад вибирається залежно від обсягу потоку води та типу трубопроводу.
Існує дві основні категорії лічильників води: побутові та промислові.
Побутові лічильники призначені для використання у квартирах, заміських будинках, котеджах та дачах. Вони є недорогими і мають пропускну здатність до 1,6-4 кубометрів на годину. Промислові лічильники є дорогим обладнанням, призначеним для обслуговування технологічних трубопроводів промислових підприємств, об'єктів ЖКГ і мають пропускну здатність до 1600 кубометрів на годину.
Лічильники можуть бути двох типів залежно від розташування лічильного пристрою:
- Мокрохід - лічильний пристрій розташовується всередині рідини. Такі лічильники мають надійну конструкцію та простий монтаж, проте їхня вартість вища, вони чутливі до механічних пошкоджень, що негативно позначається на точності вимірів та тривалості часу служби. Щоб продовжити термін експлуатації мокроходу, користувачі встановлюють фільтри попереднього та тонкого очищення.
2. Сухохід - це прилад, в якому крильчатка, що обертається, знаходиться в рідині і передає свій обертання лічильному механізму який знаходиться в сухій зоні корпусу за допомогою магнітів. Це дозволяє йому бути стійким до механічних забруднення та забезпечує стабільну роботу приладу протягом тривалого періоду часу. Однак слід зазначити, що цей тип приладу чутливий до впливу електромагнітних полів.
Тип приєднання
Для побутових лічильників води застосовується муфтове з'єднання на різьбленні діаметром від ½ до 2 дюймів. Для технологічних водопроводів діаметром від 50 до 300 мм використовують водоміри з типом фланцевим з'єднання, які здатні витримувати тиск в системі до 16 бар.
Лічильник холодної чи гарячої води.
Вибір лічильників залежить від температурних параметрів рідини, що передається через них:
• Для холодної води використовуються лічильники, які здатні враховувати витрати рідини за температури до +30°С. Вони встановлюються на трубопроводах питної та технічної води. Для правильного вибору лічильника холодної води необхідно звернути увагу на його синій колір корпусу.
• Лічильники гарячої води призначені для обліку води, яка має температуру від +40°С до +90°С. Вони коштують дорожче, тому що виготовляються із термостійких матеріалів. Такі лічильники використовують у системах гарячого водозабезпечення на промислових підприємствах. Для вибору лічильника гарячої води необхідно звернути увагу на червоний колір корпусу.
Для кожного лічильника необхідно враховувати дозволений тиск у контурі, що вимірюється до бару. Якщо лічильник встановлюється в систему, де тиск перевищує допустимий робочий тиск, це може призвести до некоректної роботи лічильника, його виходу з ладу і навіть затоплення приміщення, де він встановлений. Кожен тип лічильників розрахований на різний тиск: крильчасті – 10-16 бар, турбінні – понад 12 бар.
Додаткові параметри водомірів
Крім основних критеріїв, перелічених у попередній статті, існує низка додаткових параметрів, які слід враховувати при виборі побутового водолічильника, щоб забезпечити стабільну та точну роботу пристрою:
• Установча довжина – це відстань між торцями різьблення, що впливає на можливість правильної установки водоміру у потрібному місці. Зазвичай зустрічаються лічильники з настановною довжиною 110 мм.
• Втрата тиску – параметр, що визначає, наскільки впаде тиск води під час проходження через лічильник. Стандартні лічильники знижують тиск на 0,6 бар.
• Інтервал між перевірками – це показник, що вказує, наскільки довго точність вимірювань повинна залишатися на рівні, зазначеному в паспорті пристрою. Зазвичай цей інтервал становить 3-4 роки, а сам водомір має проходити
• Границя чутливості – це критерій, який відповідає за точність вимірювань. Стандартна межа чутливості для побутових лічильників становить 15 л/година, але у продажу можна знайти водоміри з межею чутливості від 1 л/година.
• Наявність зворотного клапана – це функція, яка запобігає зворотному перебігу рідини та захищає пристрій від гідроударів, що продовжує термін його служби (див. схему установки нижче).
Як вибрати лічильник води в Україні: поради та рекомендації
При виборі лічильника води необхідно враховувати його конструкцію та призначення, а також визначити мету його придбання. Якщо вам потрібно просто знати витрату води, можна купити недорогий варіант, наприклад, лічильник тахометра з сухоходом.
Важливо пам'ятати, що необхідно узгодити з компанією-постачальником енергоресурсів клас точності приладу необхідний. Відповідно до нового закону "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" в Україні комерційний облік води (загальнобудинковий) повинен вимірюватися лічильником вищого класу "C". Для квартири таких жорстких вимог поки що немає.
Якщо йдеться про квартиру, то можна використовувати механічний лічильник, але тільки із сухоходом, щоб механічні включення не впливали на працездатність пристрою.
Для приватного будинку або дачі рекомендується придбати мокрохід, який призначений для встановлення під затоплення, наприклад, у колодязі чи підвалі.
Якщо іноді з гарячої труби тече тепла вода, варто поставити багатотарифний лічильник з термодатчиком, так як це дозволить заощадити на тарифах.
Якщо ви збираєтеся встановити загальний лічильник у багатоповерховому будинку, найкращим рішенням буде придбання приладу з виносним датчиком класу "C". Також важливо врахувати спосіб монтажу – якщо передбачається встановлення лічильника горизонтально, то прилад повинен знаходитись саме в такому положенні щодо підлоги.
Який лічильник на воду кращий?
Сучасний ринок пропонує широкий вибір приладів від місцевих та зарубіжних виробників. Незважаючи на те, що багато вітчизняних лічильників води добре справляються зі своїми функціями і мають адекватну лояльну ціну, наприклад ТМ Гросс, закордонні аналоги користуються великою довірою. Рекомендується звернути увагу на перевірені виробники Apator Powogaz (Польща) та Sensus (Словаччина, Німеччина), які відрізняються високою надійністю та довговічністю завдяки використанню якісніших комплектуючих.
Радимо купувати водоміри лише у спеціалізованих інтернет-магазинах, щоб уникнути покупки бракованих чи вживаних приладів. При покупці вимагайте у продавця паспорт на продукцію, де обов'язково має бути позначка виробника, що прилад пройшов технічний контроль якості. У документі також мають бути вказані серійний номер, дата виробництва та термін гарантії. Крім того, важливо переконатися, що лічильник має сертифікацію для використання у нашій країні.
Якщо у вас виникли сумніви при виборі відповідного лічильника води, ми готові допомогти! Просто залиште заявку на зворотній дзвінок або зв'яжіться з нашими менеджерами.