Засувки є конструктивно простими виробами, покликаними гарантувати відкриття або перекриття потоку рідини. Затвор, який знаходиться зсередини, в корпусі засувки, рухається під прямим кутом до осі струменя рідини, що перекривається. Переміщення затворного механізму забезпечується за рахунок обертання у вузлі вісь (шток) - ходова гайка. Шток, що проходить крізь сальниковий ущільнювач, працює зв'язуючою ланкою між затвором і приводом засувки, в якості якого виступає маховик при ручному управлінні, або редуктор, що обертається від електродвигуна.
Фіксація виробу на трубі виробляється декількома методами: з використанням фланців, приварним або ж муфтовим методом. Зазвичай для виготовлення засувок використовується сталь і чавун.
Конструктивна специфіка клапанів не дозволяє використовувати їх в якості регулюючих механізмів. Запірний механізм має перебувати в двох робочих положеннях: «відкритий» чи «закритий». Його установка в проміжне положення призводить до поломки запірного механізму, в результаті чого герметичність клинового прилягання порушується навіть при переведенні в крайнє положення.
Клинові засувки є найвідомішою, старою та поширеною арматурою. Вони мають велику вагу та габарити. Для монтажу та обслуговування засувок трубується багато вільного простору, що не завжди можливо.
Такий варіант не є стандартним рішенням. Найбільш поширеними є моделі пристроїв неповнопрохідного типу, в яких є різниця діаметрів: отвір у кулі менше отвору у фланці. При цьому вироби відрізняє більший коефіцієнт гідроопору.
Ще одним видом запірної арматури є кульові крани. Ключова конструктивна відмінність від засувок - у відсутності пересувного запірного механізму. При цьому відсутнє зношування ущільнювальних і тертьових площин, забезпечується відсутність протікання, герметичність і більший термін використання. Перекриваючим елементом крана є куля із симетричними вирізами, рівними діаметру прохідного перерізу труби. Ця куля обертається навколо осі. При експлуатації виключається контакт ущільнень з середовищем, що пропускається.
Відмінними рисами кульового крана є:
Компактність. При цьому можна забезпечити розміщення труб в обмеженому просторі, і розташовувати труби паралельно, одна поряд з іншою.
Немає ризиків застою рідини біля засувки; не може виникнути завихрення потоку; забезпечується висока герметичність засувки (клас "А" ГОСТ 9544).
Кульові крани є повнопрохідними. У положенні «відкрито» прохідний отвор цілком збігається з перетином труби. Внаслідок цього, перепади тиску води в трубопровідній системі не представляють небезпеки для роботи кранів. Ця індивідуальність дозволяє застосувати вироби в системах з високими ризиками формування гідроударів. Також, пристрій крана ліквідує осідання осаду, присутність якого здатна призвести до несправності цього пристрою.
Такий варіант не є стандартним рішенням. Найбільш поширеними є моделі пристроїв неповнопрохідного типу, в яких є різниця діаметрів: отвір у кулі менше отвору у фланці. При цьому вироби відрізняє більший коефіцієнт гідроопору.
Є великий асортимент засувок для різних типів середовищ (рідини, гази, рідини з домішками). Підбір необхідно проводити з огляду на температуру рідини або газу, ступінь агресивності речовини. Для керування засувками застосовуються будь-які види приводів. Даний вид арматури легко вбудовується у технологічні лінії, техпроцеси.
Для виготовлення засувок застосовується сталь чорна, чавун, сталь нержавіюча, латунь та бронза. Монтаж проводиться за допомогою фланців, зварювання, різьби.
Особливості експлуатації засувок.
1. Безпроблемна та тривала робота засувок забезпечується, якщо засувка повністю відкрита, або повністю закрита. При положенні засувки в проміжному положенні часто виникають несправності в механізмі відкривання, з'являються протікання, виникає зношування частин, що рухаються, і засувка виходить з ладу.
2. Високий ступінь експлуатації, часте відкривання засувки ініціює знос частин засувки, що рухаються, і, як наслідок, поява протікань. Це викликає потребу в постійному технічному обслуговуванні та ремонті засувок.
3. Наявність у конструкції засувки різьбової пари не дозволяє швидко перекривати потік рідини чи газу. Перекриття відбувається деякий час, що в деяких випадках може призвести до порушень технологічного процесу.
4. Засувки необхідно регулярно чистити, обслуговувати, ремонтувати. Проведення цих робіт є досить витратним. Якщо їх проводити, можливі аварії, підвищення собівартості продукції цього виробництва.
5. У деяких випадках можливе обривання щічок засувки при перевищенні допустимих зусиль на засувному приводі. Як наслідок, буде необхідно зупиняти пропускання рідини та проводити ремонт засувки.
Особливості експлуатації шарових кранів.
1. Бажано контролювати ступінь засміченості засувкою середовища, що пропускається. Періодично необхідно контролювати рівень засмічення (відкладень) на поверхнях кульового елемента засувки.
2. Необхідно використовувати перевірену продукцію відомих виробників. Наша фірма гарантує постачання сертифікованих виробів найкращих європейських фірм.
3. Необхідно контролювати температуру середовища, що пропускається. Цей вид обладнання може працювати до температури 200 градусів. Особливо потрібно стежити за наявністю мінусової температури. При замерзанні рідини шарові крани виходять із ладу.
Шо робити, якщо не перекривається шаровий кран?
Що краще кульовий кран чи засувка?
Однозначна відповідь на запитання потребує врахування поточної технологічної необхідності. Засувки прості у своєму пристрої і можуть застосовуватись у різних умовах (у тому числі досить жорстких). Але при цьому характерною особливістю їх експлуатації є досить інтенсивне зношування, регулярна необхідність у ремонті, повільна спрацювання затвора, масивність.
В цілому більш сучасним та універсальним є кульові крани. Вони є найпрогресивнішим обладнанням, більш економічним в експлуатації, вирізняються компактністю, надійністю, зручністю управління.
Засувки частіше застосовуються в магістральних трубопроводах і системах з високою швидкістю переміщення середовища, що пропускається, так як засувки мають низький рівень гідравлічного опору. Кульові крани найчастіше використовуються, виходячи із зручностей обслуговування, високого ступеня герметичності, простоти конструкції та управління.